niedziela, 10 sierpnia 2014

1984 



George Orwell 

W amoku pracy i szaleństwie codziennego życia udało mi się przeczytać pewną lekturę :P 
George Orwell to pisarz znany, niekoniecznie w liceach lubiany, ale wciąż poważany xd 

Do przeczytania 1984 zachęcił mnie mój lover [w sumie słaby czytnik książek, bo wiecznie zajęty, ale jak się dosiądzie to czyta więcej ode mnie :P] chwaląc ją jako świetny obraz manipulacji. 

1984 to futurystyczna antyutopia, powieść polityczna, napisana pod wpływem kontaktu z praktyczną stroną systemu stalinowskiego. 

Akcja ma miejsce w Londynie, w niedalekiej przyszłości gdzie życie obywateli poddane jest całkowicie władzy państwa. Społeczeństwo jest podzielone na trzy lasy społeczne : klasę funkcjonariuszy partyjnych, szeregowych członków partii i proli [podludzi].

Prole mieszkają w osobnych dzielnicach, do których 'partyjni' mają zakaz wstępu. Ci, którzy się na to odważą są dokładnie inwigilowani, bo indywidualność jest niepożądana pośród członków. W dzielnicach proli nie ma również teleekranów ani podsłuchów. Państwo wychodzi z założenia, że nie są oni na tyle  uświadomieni społecznie, aby zagrozić państwu. Odmienne zdanie ma główny bohater - Winston Smith, mężczyzna w średnim wieku, członek Zewnętrznej Partii, pracownik Ministerstwa Prawdy. Zajmuje się on ciągłym 'aktualizowaniem' prasy, czyli zmienianiem faktów i pozbywaniem się dowodów. Do jego obowiązków należy m.in usuwanie nazwisk ewaporowanych osób, poprawianie błędnych prognoz rządu, wymazywanie niespełnionych obietnic rządu czy nawet pisanie od nowa całych artykułów, jeżeli w całości niezgodne są z rzeczywistością.

Winston dostrzega kłamstwa systemu, którym jest zdepresjonowany i stara się dociec czy to co mówi Partia jest prawdą i czy jej działania mają jakikolwiek sens. Swój cichy bunt zaczyna w głowie - nazywa to myślozbrodnią. Pewnego dnia poznaje Julię, zachowują się w sobie. Współżyją ze sobą w ukryciu, knują przeciwko partii. Uczucia takie jak miłość, lojalność czy przyjaźń są zabronione. Razem buntują się przeciwko partii. Niestety stają się ofiarami systemu.
Ostatecznie ponoszą klęskę. Winston zostaje aresztowany, poddany  śledztwu i torturom. Przyznaje się do win, których nie popełnił, ale celem śledztwa nie jest znalezienie winnego, a 'przebudowa' świadomości skazanego [potocznie : pranie mózgu]. 

Lektura do łatwych nie należy. Trzeba mieć również odpowiedni nastrój. Książka nudna nie jest, i choć ma długi wstęp to streszczenie życia Winstona intryguje, a dalsze jego losy ciekawią. W. Smith jest osobą świadomą, przebiegłą, ale nie bohaterem, który  mogłby przeciwstawić się systemowi. 

Inwigilacja i nieszczerość ludzi to pułapki, w które wpadł Winston. Orwell świetnie pokazał siłę stalinowskiego systemu. 

Jestem/ byłam zszokowana życiem tamtych ludzi. Chorymi zakazami i zasadami. Bezsensownymi świętami. Pomyśleć, że jeszcze 25 lat temu podobne chore zasady, cenzura istniały w naszym kraju, a słowo towarzysz wywołuje uśmiech na naszych twarzach.

1984 wydano w 1948 roku, mówi się, że tytuł powstał poprzez przestawienie dwóch ostatnich cyfer. 

Czy polecam ? Jak najbardziej.


2 komentarze:

  1. przeczytałem gdy jeszcze byłem w liceum... choć nie musiałem... nie żałuję...

    OdpowiedzUsuń
  2. 39 year old Developer II Alessandro Siney, hailing from Drumheller enjoys watching movies like Class Act and Homebrewing. Took a trip to Monastery and Site of the Escurial and drives a Ferrari 250 GT LWB California. mozesz dowiedziec sie wiecej

    OdpowiedzUsuń